Menu Close

KOVO 22-OJI PAULINĖ VANDENS DIENA

Šios dienos tikslas – skatinti sąmoningą požiūrį į vandenį ir jo didžiulę svarbą kiekvienam iš mūsų!

Šią dieną Pasaulio sveikatos organizacija sutelkia dėmesį į gėlo vandens svarbą, nes dėl vandens trūkumo ar prastos kokybės plinta užkrečiamosios ligos. Vanduo yra vertingiausias gamtos išteklius, o žmonėms ir gyvūnams jis yra maisto, švaros, sveikatos, energijos šaltinis.

Vanduo sudaro didžiausią žmogaus organizmo dalį – apie 60-70 procentų. Netekęs apie 12-20 procentų vandens, organizmas žūsta apsinuodijęs savo paties apykaitos produktais.

Gyvybiniai procesai gali vykti tik tada, kai ląstelėse yra pakankamai vandens. Organizmui senstant, vandens audiniuose mažėja – tai susiję su lėtėjančia medžiagų apykaita.

Jokia kita medžiaga neatlieka tiek daug įvairiausių žmogaus organizmo funkcijų kaip vanduo. Vandens trūkumas pasireiškia labai greitai, simptomai atsiranda trūkstant vos 1 procento vandens.

Vanduo atlieka labai svarbias funkcijas mūsų organizme:

  • perneša svarbiausias medžiagas į ląsteles (deguonį, vitaminus, mineralus ir gliukozę);
  • pašalina nereikalingas medžiagas iš organizmo, tokias kaip toksinai;
  • dalyvauja biocheminiame skaidyme, kai mes valgome ir transportuoja maistines medžiagas;
  • sureguliuoja kūno temperatūrą;
  • suteikia energijos ir mažina nuovargį – kadangi smegenys sudarytos daugiausiai iš vandens, tai vanduo jums padės galvoti, susikoncentruoti ir būti budresniems.
  • gali padėti numesti svorio – vanduo yra visiškai nekaloringas gėrimas, jis mažina alkį ir skatina metabolizmą.
  • gerina odos būklę;
  • vanduo būtinas virškinti maistą ir apsaugo nuo vidurių užkietėjimo,
  • stiprina imuninę sistemą – dideli išgerto vandens kiekiai padeda apsisaugoti nuo gripo, vėžio ar net širdies priepuolio.
  • apsaugo nuo galvos skausmo – jei skauda galvą, pabandykite išgerti vandens, kadangi dehidratacija yra dažna galvos skausmo (migrenos) priežastis.
  • sumažina mėšlungio ir sąnarių problemų tikimybę – vanduo palaiko sąnarius suteptus ir gerina raumenų elastingumą.
  • padeda augti raumenims – vanduo nuneša deguonį į ląsteles, įskaitant ir į tas, kurios sudaro raumenis, todėl gerdami vandenį galėsite dirbti sunkiau ir ilgiau.

Kokį kiekį vandens reikia išgerti?

Galite apskaičiuoti, savo kūno masę padauginus iš 0,03 ir žinosite kiek jums reiktų išgerti vandens per dieną.

Svarbiausios vandens gėrimo taisykles:

  1. Atsikėlę ryte išgerkite puodelį vandens, kad pagerintumėte medžiagų apykaitą, nuplautumėte skrandį ir visą virškinamąjį traktą.
  2. Vandenį reikėtų gerti 30 min. prieš valgį, nes dažnai troškulys palaikomas alkiu, o be to išgerta stiklinė vandens sumažins apetitą.
  3. Vandens negalima gerti valgant ir iškart po valgio. Į skrandį patenkantis maistas turi būti suvilgytas tik seilėmis (vanduo atskiedžia skrandžio sultis ir apsunkina virškinimą).
  4. Prieš miegą išgerkite stiklinę vandens, kad organizmas galėtų naktį tęsti apsivalymo ir maistinių medžiagų įsisavinimo procesus. Naktį vyksta pagrindinis organizmo valymąsis nuo toksinų, mes išgariname daug vandens – iškvėpuojame ir išprakaituojame. Todėl patartina tas vandens atsargas papildyti. Jei šlapimo pūslė yra silpnesnė, kad nereikėtų naktį keltis, galima vandens išgerti 1 valandą prieš miegą, kad dar prieš gulant būtų pašalintas skysčių perteklius.

Vandenį gerkite reguliariai, nelaukite kol pajusite troškulį. Visada po ranka turėkite gertuvę su vandeniu. Vanduo netapatinamas su gaiviaisiais gėrimais, sultimis, kava ir arbata. Visi šie produktai turi skonį ir organizmo priimami kaip maistas, todėl troškuliui malšinti geriausias pasirinkimas – VANDUO.

Informacijos šaltinis www.smlpc.lt

Skip to content