Menu Close

PASAULINĖ DIENA BE TABAKO

PASAULINĖ DIENA BE TABAKO

Pasaulinė sveikatos organizacija 1987 m. paskelbė gegužės 31-ąją Pasauline diena be tabako.

Šią dieną visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti. Visuomenė skatinama susipažinti su rūkymo žala ir pasauline tabako epidemija.

Kiekvienais metais Pasaulinės dienos be tabako diena skiriama atkreipti dėmesį į skirtingas, su rūkymu susijusias, problemas. 2020 m.  Pasaulinės dienos be tabako dienos tikslas atkreipti jaunimo dėmesį ir atskleisti tabako pramonės įmonių taikomas ir į jaunimą orientuotas sistemingas, agresyvias ir atkaklias taktikas.

TABAKO VARTOJIMAS LIETUVOJE

Tabako vartojimo ir jo padarinių ataskaitą rasite čia:

https://ntakd.lrv.lt/lt/statistika-ir-tyrimai/tabako-vartojimas-ir-jo-padariniai

KAIP TABAKO PRAMONĖ MANIPULIUOJA ŽMONĖMIS NORĖDAMI PRITRAUKTI NAUJŲ VARTOTOJŲ?

Padidėjus informuotumui apie tabako vartojimo žalą ir per pastarąjį dešimtmetį sustiprėjus pasaulinėms tabako kontrolės priemonėms, tabako vartojimas sumažėjo. Tai paskatino tabako pramonę iš naujo apsvarstyti senąją taktiką, kad būtų galima atkurti jos sugadintą reputaciją ir užsitikrinti naujos kartos vartotojus.

Tabako pramonė padarė gerai ištirtus, paskaičiuotus bandymus pertvarkyti ir pakeisti prekės ženklą, kad išlaikytų pelningumą. Buvo pristatyti cigarečių filtrai ir vadinamieji „lengvi“ bei „švelnūs“ tabako gaminiai, kaip alternatyva mesti rūkyti. Tikslas buvo sumažinti tabako vartotojų suvokimą apie riziką ir žalą sveikatai bei pakenkti veiksmingai tabako kontrolės politikai. Tokia klaidinanti rinkodara tęsiasi ir šiandien, kai pramonė pasisako už žalos mažinimo metodą, naudodama naujus produktus, tokius kaip elektroninės nikotino tiekimo sistemos ir elektroninės ne nikotino tiekimo sistemos, paprastai vadinamos „e-cigaretėmis“, ir kaitinamojo tabako gaminiai.

PAGRINDINĖS TABAKO ĮMONIŲ MANIPULIACIJOS JAUNIMU

  • Tabako gaminiuose naudojami jaunimui patrauklūs skoniai (vyšnių, kramtomosios gumos ar cukraus vatos ir kt.), kurie skatina juos vartoti tabako gaminius neįvertinant sukeliamos rizikos sveikatai.
  • Elegantiški dizainai ir patrauklios formos prekės, kurios gali būti lengvai nešiojamos ir yra apgaulingos (tabako gaminiai atrodantys kaip USB kištukai, tušinukai, saldainiai ir kt.).
  • Gaminių, kaip sukeliančių „mažesnę žalą“ arba „švaresnių“ alternatyvų tradiciniams tabako gaminiams, reklama be moksliškai pagrįstų įrodymų.
  • Garsių ir įtakingų asmenų rėmimas bei tabako pramonės įmonių remiami konkursai, skirti reklamuoti tabako gaminius.
  • Teisinis bylinėjimasis, skirtas susilpninti įvairių tabako gaminių teisinį reguliavimą ir kontrolę, įskaitant įspėjamąsias etiketes, reklamas pardavimo vietose ir teisės aktus, ribojančius šių gaminių pasiekiamumą ir rinkodarą, skirtą jaunimui ir vaikams (įstatymus draudžiančius tabako gaminių pardavimą ir reklamą šalia mokyklų).

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas į lietuvių kalbą išvertė Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbtą informaciją ir parengė plakatą, informacinį grafiką bei paveikslėlius, skirtus paminėti šiai dienai (juos rasite žemiau).

Plakatas Pasaulinei dienai be tabako

Informacijos šaltiniai: Pasaulio sveikatos organizacija ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas

Skip to content