Menu Close

Vasaris – burnos vėžio profilaktikos mėnuo!

Vasaris – burnos vėžio profilaktikos mėnuo

Burnos vėžys – tai piktybinis bet kurios burnos vietos susirgimas. Jis gali išsivystyti ant lūpų, dantenų, liežuvio, vidinio žandų paviršiaus, gomurio, burnos dugno ar net seilių liaukose. Ši liga dar gali būti vadinama oraliniu vėžiu arba burnos ertmės vėžiu. Šis susirgimas, kaip ir kitos vėžio rūšys, išsivysto, kai audinių ląstelių genetinėje medžiagoje įvyksta tam tikri pokyčiai, dėl kurių ląstelės ima netaisyklingai dalintis ir augti.

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO), burnos vėžys dažniau pasireiškia neišsivysčiusiose šalyse, labiau paplitęs vyrų tarpe. Apskaičiuota, kad 43 proc. mirčių dėl burnos vėžio lemia tabakas, nesveika mityba, fizinis pasyvumas ir infekcijos, kurios išsivysto dėl netinkamos burnos higienos ir dantų nepriežiūros.

Tabako vartojimas (rūkymas, uostymas, kramtymas) – vienas iš pavojingiausių veiksnių. Net 85 proc. burnos vėžio atvejų siejami su tabako vartojimu. Rūkaliams rizika susirgti burnos vėžiu yra 15 kartų didesnė nei nerūkantiesiems. Taip pat burnos vėžys gali išsivystyti dėl ilgalaikio ultravioletinių spindulių poveikio, žmogaus papilomos viruso infekcijos, šviesios odos (šviesi oda siejama su didesne rizika susirgti lūpų vėžiu), vyresnio amžiaus, nusilpusios imuninės sistemos.

Remiantis PSO parengta informacija, visoje Europoje 20-90 proc. 6 metų amžiaus vaikų turi dantų ėduonį (mažiausias dantų ėduonies paplitimas yra 17 proc., o didžiausias – 94 proc.). 2017 m. Lietuvoje, vaikų, neturinčių ėduonies pažeistų, plombuotų ir išrautų dantų, dalis buvo lygi 17,95 proc., o Anykščių raj. – tik 10,69 proc., būtent todėl labai svarbu vykdyti pirminę prevenciją ir mokyti vaikus taisyklingos burnos higienos ir dantų valymo principų. Kol vaiko rankos motorika neišlavinta, iki 6-8 m. dantukus valyti vaikams turi padėti tėvai, tik taisyklingai išmokus dantų valymo judesius, vaikai savarankiškai gali prižiūrėti savo dantukus.

Kaip teigia Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus, remiantis epidemiologinių tyrimų duomenimis, 2010 m. Lietuvoje dantų ėduonies paplitimas tarp 12 metų vaikų siekė 85 proc., tarp 6 metų vaikų, lankančių ikimokyklinio ugdymo įstaigas – net 82 proc. (palyginimui: Norvegijoje – tik 5 proc.). Vertinant pagal šiuos burnos sveikatą atspindinčius rodiklius mūsų šalies ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai smarkiai atsilieka nuo kitų Europos Sąjungos šalių bendraamžių. 2016 m. Anykščių rajone vaikų, turinčių labai aukštą dantų ėduonies intensyvumo (KPI) indeksą buvo 13,46 proc., o 2017 m. tokių vaikų dalis buvo 15,66 proc., tai taip pat rodo šios problemos didėjimo mastą ir poreikį apie tai kalbėti.

Pasak PSO, savarankiška burnos higienos praktika yra būtina gerinant burnos sveikatą, padeda veiksmingai kontroliuoti dantų ligas, burnos vėžio rizikos veiksnius, todėl apie tinkamą burnos ir dantų priežiūrą reikia kalbėti kuo ankstesniame amžiuje. Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai vasario mėnesį aplankė visus 4 Anykščių miesto lopšelius-darželius: „Spindulėlis“, „Žiogelis“, „Žilvitis“ ir „Eglutė“. Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną ir koordinuojanti visuomenės sveikatos specialistų, vykdančių sveikatos priežiūrą mokyklose, veiklą Monika Meškauskaitė, kartu su darželiuose dirbančiais visuomenės sveikatos specialistais, vykdančiais sveikatos priežiūrą ikimokyklinio ugdymo įstaigose Domu Jaskūnu („Spindulėlis“), Gražina Triznickiene („Žiogelis“), Virginija Kazliene („Žilvitis“) ir Audrone Povilavičiene („Eglutė“) vedė edukacines veiklas apie dantukų priežiūrą, jų valymo ypatumus ir taisykles!

Vaikučiai sužinojo kada, kaip ir kiek laiko reikia valyti dantukus bei gautas žinias pademonstravo dantų valymo maketo pagalba. Kartu su vaikais padiskutavome, pasidalinome savo dantų priežiūros ypatumais ir nuoširdžiai pažadėjome kiekvieną rytą ir vakarą rūpintis savo dantukų ir burnos švara!

Nuotraukų galerijoje galite pasižiūrėti kaip mums sekėsi!

Informacijos šaltiniai:

www.iveikvezi.lt

www.smlpc.lt

https://www.who.int/

www.odontologurumai.lt

Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos ataskaita

Anykščių rajono vaikų sveikata 2016-2017 m.

 

Skip to content